pexels-photo-256546

Inspirativní čtení #4

Již čtvrtý díl našich tipů na zajímavé čtení pro všechny ty, kteří hledají inspiraci, ať už ve světě podnikání nebo v osobním růstu.

Bod zlomu – O malých příčinách s velkými následky (The Tipping Point, Malcolm Gladwell) – autor v knize vysvětluje na základě výsledků psychologických a sociologických výzkumů, proč se některé nápady a myšlenky šíří rychle jako epidemie a jaké typy lidí takové rychlé rozšíření umožňují. Bod zlomu je pro něj situace, ve které se může změnit všechno najednou. Jako příčiny body zlomu uvádí Malcolm Gladwell na příkladu Paretova pravidla, že 20 % lidí spouští 80 % událostí. Těchto 20 % tvoří lidé, kteří mají široký network a spojují různé komunity, lidé s přehledem o dění na trhu a lidé s přesvědčovacími schopnostmi. Dalšími příčinami jsou chytlavost tématu, která zajistí epidemické rozšíření a vliv okolí, ve kterém se člověk pohybuje.

Pohon – Překvapivá pravda o tom, co nás motivuje (Drive, Daniel H. Pink) – kniha se zabývá motivací a porovnává, jak jí vidí věda a jak ji dokáží využívat firmy. Autor popisuje motivaci od historie, kde byli jedinci hnáni cílem přežit, následovanou technokratickým přístupem F.W. Taylora založeném na odměňování za žádoucí a trestání za nežádoucí chování. Motivace 3.0, jak jí Daniel Pink nazývá, vychází z vnitřních pohnutek a touhy. Můžeme ale vnitřní motivace dosáhnout v práci? Pro její dosáhnutí musí člověk splnit tři podmínky: samostatnost (člověk může dělat co chce, kdy chce, s kým chce a jak chce), mistrovství (touha zlepšovat se) a smysl (bez něhož není motivace skutečná).

Štěstí doručeno – Pohled do budoucnosti firem, které vytvářejí štěstí, pak peníze (Delivering Happiness,Tony Hsieh) – autorem knihy je Tony Hsieh, CEO společnosti Zappos, která prodává na internetu boty a oblečení a během krátké doby měla obrat přes miliardu dolarů. Místo na peníze se společnost zaměřuje na štěstí svých zákazníků a zaměstnanců. Kniha je příběhem Tonyho Hsieha, Zapposu a dalších firem, které praktikují svobodné řízení v práci.

Předchozí příspěvek
pexels-photo-45072
Oblíbené

CSR – společensky odpovědný byznys

Další příspěvek
pexels-photo-196655
Oblíbené

Dovolená s OneNote, PowerPoint a úpravou fotek(2)