pexels-photo

Sales pipeline – fáze obchodních příležitostí

Sales pipeline neboli prodejní “potrubí” je nástroj k analyzování všech obchodních příležitostí, které momentálně řešíte. S někým jste se jen bavili o svém produktu nebo službě, s někým jste se už sešli a řešili možnou spolupráci. Každá fáze má svá specifika a sales pipeline umožňuje přehledně roztřídit kontakty a potenciální zákazníky právě podle fáze, ve které se obchod nachází. Pipeline se skládá z několika stupňů, nejčastěji z pěti: prvotní kontakt, vyjádření zájmu, schůzka, nabídka, uzavření obchodu.

(zdroj: https://www.aistechnolabs.com/wp-content/uploads/2015/10/sales-pipeline-management)

Díky sales pipeline tak můžete vidět všechny své potenciální klienty a jaké hodnoty by vám mohli přinést. Je dobré si tuto statistiku vést, abyste věděli, na jakém stupni se s vašimi klienty nacházíte, a jaký je další krok v uzavírání obchodu. Pokud jste se například na konferenci potkali se zajímavým člověkem, který projevil zájem o vaši službu, následně se s ním sejdete a všechno proberete. Můžete mít také nějaké vysněné klienty nebo takové, kteří váš byznys posunou o krok dál. Ty pak oslovíte a pokud projeví zájem, pokračujete v dalších krocích.

Pokud někdo projeví zájem o vaši službu (2. fáze), je jen cca 10% šance, že s ním uzavřete obchod. Tohle číslo se zvyšuje s každým dalším krokem. Při osobním setkání (3. fáze) je to 30 %, po odeslání nabídky (4. fáze) 60 %. (Pipelinersales Inc.)

Vytvoření pipeline je jednoduché, projdete všechny své obchodní příležitosti a přiřadíte jim danou fázi, ve které se právě nachází. Každé příležitosti pak přidejte hodnotu, kterou byste v případě úspěšně uzavřeného obchodu mohli očekávat (například měsíční fee). Budete tak mít přehled, na čem pracujete, nebo na čem byste pracovat měli, abyste dosáhli chtěného výsledku.

NÁSTROJE

Google nabízí přímo v Gmailu funkci STREAK, která umožňuje zaznamenat všechny příležitosti, a kromě emailu je propojená i s dalšími funkcemi.

Analýzu pipeline nabízí také česká firma Raynet, která umožňuje ukázat, kolik zakázek, v jaké hodnotě a v jaké fázi prodeje máte.

Předchozí příspěvek
pexels-photo-533189
Oblíbené

Lean Canvas – jednostránkový byznys plán

Další příspěvek
pexels-photo-288477
Oblíbené

Telekonference – ať už jste kdekoliv na světě