20170817_104941

Sebevzdělání jako základ profesního rozvoje

Akce v sídle společnosti Microsoft jsou čím dál populárnější – té poslední se zúčastnilo přes 80 lidí. Není divu, kde jinde si zdarma poslechnete inspirativní přednášky od těch nejlepších z oboru?

Tentokrát přijal pozvání František Dalecký, zakladatel webu mimoskolu.cz, lektor Masarykovy univerzity a projektový manažer vzdělávací platformy seduo.cz, s přednáškou Sebevzdělávání jako základ profesního rozvoje. Pokud vám to tentokrát nevyšlo, přečtěte si alespoň krátké shrnutí.

Sebevzdělání je zábava

Hned na úvod několik důvodů, proč se neustále sebevzdělávat. Podpoříte své mentální zdraví, budete se neustále rozvíjet – to vás bude pravděpodobně bavit a v neposlední řadě rozšíříte své profesní možnosti a zaděláte si na budoucí úspěch. To zní dobře, nemyslíte?

A jak na to? V prvé řadě si ujasněte, co přesně se chcete naučit a proč to děláte. Vymezte si konkrétní oblast, nastavte si úroveň, na jakou se chcete dostat a  určete si přesný termín. Váš cíl by měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, relevantní a časově určený.

Vsaďte na online kurzy

Tápete v nepřeberném množství kurzů, webů a aplikací? František Dalecký představil ty nejzajímavější a poradil, jak je co nejefektivněji využít. Třeba taková Coursera, platforma s online kurzy od těch nejlepších profesorů z prestižních světových univerzit. „Přihlásit se na kurz nestačí. Chcete se opravdu něco naučit? Studujte vždy jeden kurz v jeden čas, vymezte si bloky na učení a hlídejte termíny v kalendáři, pište si poznámky, buďte aktivní a snažte se získat certifikát, ne jen poslouchat přednášky“, doporučuje přednášející.

Existuje i mnoho čistě technických online univerzit, třeba Codeacademy nebo Udacity, kde můžete využívat mentoring, plnit úkoly a vytvářet malé projekty. I k jazykovému vzdělávání najdete perfektní weby a aplikace, například Duolingo či Memrise.

K sebevzdělávání využívejte také vyhledávače jako Google či Quora a nezatracujte ani sociální sítě – odebírejte ty nejzajímavější kanály na Youtube a sledujte ty nejlepší z oboru na Twitteru a LinkedInu.

Mnoho vědomostí – bohatší život

Na závěr připojil František několik klíčových doporučení. „Nestačí jen poslouchat, vytvářejte výstupy. Aplikujte micro-learning, tedy učení po malých krůčcích – co takhle si zopakovat pár slovíček při čekání na tramvaj nebo se v rychlosti zeptat na Quořena otázku, nad kterou už dlouho přemýšlíte?“, radí František Dalecký. Podle Františka je také důležité udělat ze sebevzdělávání společenskou záležitost, vždyť učení je mnohem zábavnější v partě přátel. Nakonec připojuje přednášející poslední poznámku: „Naučte se, jak se učit. Perfektním pomocníkem je kniha Nauč se to! A když už se do sebevzdělávání dáte, nikdy nepřestávejte. Váš život bude mnohem bohatší.“

 

Předchozí příspěvek
person-851212_960_720
Oblíbené

Zákaznická péče: Zákazník, náš pán!

Další příspěvek
cup-of-tea-book-table-reading-159788
Oblíbené

Inspirativní čtení #1